Samen werken aan actieve en gezonde senioren
Het internationale project BASE richt zich op het trainen van mentoren en buddy’s die senioren helpen actief en sociaal betrokken te blijven. Samen met partners uit vijf Europese landen ontwikkelen we trainingen rond gezondheid, veiligheid en een actieve leefomgeving. In Drenthe zetten we deze kennis om in praktijk, zodat we met lokale partners werken aan een vitaler en gezonder leven voor ouderen.
In 2023 is project BASE gestart, waarin we namens SportDrenthe samenwerken met vijf landen en acht partners, waaronder de Hanze, organisaties uit Malaga, Duitsland, Portugal, Litouwen en Noord-Macedonië. Het doel: senioren actief en gezond houden door hen te verbinden met buddy’s die samen activiteiten ondernemen.
Vier pijlers voor een sterke training
De kern van het project is een training die vrijwilligers (buddy’s) voorbereidt op hun rol. Deze training richt zich op vier belangrijke thema’s:
- Gezondheid
- Fysieke veiligheid
- Sociale veiligheid
- Actieve buurt
Op basis van deze pijlers ontwikkelden we twee trainingen: één voor buddy’s en één voor mentoren, onze buurtsportcoaches. Mentoren leiden de buddy’s op, die vervolgens samen met senioren op pad gaan om actief en sociaal bezig te zijn.
Leren van elkaar
Het project startte met een gezamenlijke bijeenkomst in Groningen, waar we onze ervaringen met seniorenprojecten deelden. Onze aanpak maakte indruk: andere landen noemden het alsof ze in een tijdcapsule terecht waren gekomen. Toch leren wij ook van hen. In april 2024 vond een internationale mentortraining en kennisuitwisseling plaats in Portugal. Tijdens deze bijeenkomst zijn waardevolle inzichten opgedaan die we hebben meegenomen naar onze organisatie.
SportDrenthe collega’s Berna en Esther hebben op basis van alle input de trainingen ontwikkeld. De eerste buddytraining vond plaats in maart 2025 en trok 13 enthousiaste deelnemers. Hun feedback was positief en hielp ons om de daaropvolgende mentortraining in juni verder te verbeteren. Ook deze werd door 13 collega’s gevolgd en als zeer waardevol ervaren. In oktober 2025 organiseren we een training voor collega’s in Groningen, Friesland en Drenthe en onderzoeken we hoe we de training landelijk kunnen aanbieden.
Inspiratie uit Europa
In mei 2025 bezochten Berna en Esther de partners in Malaga om te zien hoe daar buddy’s en mentoren worden getraind. Een belangrijke les: buddy’s fungeren er ook als ambassadeurs in de gemeenschap. Deze aanpak willen we samen met Dokter Drenthe en gemeenten vertalen naar Drenthe, waarbij we samenwerking zoeken met welzijnscoaches en huisartsen.
Vooruitblik en nieuwe ideeën
De komende periode verkennen we hoe we de training ook geschikt kunnen maken voor jongeren, bijvoorbeeld binnen MDT-trajecten. Daarnaast werken we samen met Meppel Actief, die korte trainingen voor vrijwilligers in woonzorgcentra heeft ontwikkeld. Deze voegen we toe aan de mentortraining.
De inzet van buddy’s biedt veel mogelijkheden: O.a. wandelgroepen, fietsgroepen, scootmobielgroepen, bewegen in woonzorgcentra en Oldstars-activiteiten.
Voor activiteiten die om gekwalificeerde docenten vragen, blijven professionals nodig. Maar er is veel ruimte voor buddy’s om Drenthe gezonder, socialer en actiever te maken.
Wil je meer weten of meedoen?
Ben je benieuwd naar het BASE-project of wil je zelf als buddy bijdragen aan een actief en sociaal leven voor senioren? Bezoek de projectpagina voor meer informatie of neem contact op met Esther Witte via ewitte@sportdrenthe.nl.
Wellicht ook interessant...
Blijf op de hoogte van ontwikkelingen
Wil jij altijd op de hoogte blijven van het laatste sportnieuws, evenementen en activiteiten in Drenthe?
Schrijf je dan nu in voor onze nieuwsbrief! Ontvang regelmatig updates rechtstreeks in je inbox, zodat je nooit meer een sportieve kans mist.


